Festiwal Wola Art 2010 - „2 Biennale Rzeźby w Warszawie” – oficjalnie zakończony

30 października dobiegła końca tegoroczna edycja Wola Art.

Podczas 10 dni Festiwalu, mijającego pod nazwą „2 Biennale Rzeźby w Warszawie” tysiące osób wzięło udział w wydarzeniach organizowanych w ramach projektu.

Całość rozpoczęło Wielkie Otwarcie Wola Art 2010 – impreza klubowa w garażu Pasażu Muranowskiego. Kilkaset osób bawiło się i tańczyło podczas otwartej inauguracji Festiwalu, której muzykę taneczną zapewnił kolektyw Kokobend.

Tego samego dnia – 22 października, została otwarta wystawa rzeźby „Idea formy / forma idei”. Przez tydzień trwania wystawy tłumy fanów sztuki i kultury odwiedziło dawną kawiarnię „Luiza” przy ul. Twardej, gdzie obejrzeć można było całkowicie unikalne zbiory rzeźby polskiej i rosyjskiej. Zaprezentowane zostały pracy m.in.: Katarzyny Kobro, Kazimierza Malewicza, Władimira Niemuchina czy Władysława Strzemińskiego. Odwiedzający byli zachwyceni faktem, że udało się zebrać tak wyjątkowe prace i, że zostały one udostępnione odwiedzającym w tak otwartej formule – wstęp na wystawę był bezpłatny a dzieła prezentowane były na specjalnym podeście – stole przygotowanym na to przedsięwzięcie.

22 i 23 listopada w Muzeum Woli przy ul. Srebrnej odbyła się dwudniowa konferencja „Rzeźba po 1968 roku”. Podczas łącznie aż 10 wykładów można było posłuchać m.in.: Anny Zeidler-Janiszewskiej, Gabrieli Świtek, Jerko Dnegeri oraz Arseniy Zhilayev. Pierwszy dzień konferencji poświęcony został teoretycznym aspektom sztuki publicznej oraz awangardy polskiej. Podczas drugiego dnia zaproszeni artyści prezentowali i omawiali swoją twórczość.

W ramach festiwalu Wola Art 2010 powstały także instalacje w przestrzeni publicznej – Kasia Fudakowski , pomiędzy filarami pod Al. Prymasa Tysiąclecia (na odcinku pomiędzy ul. Kasprzaka a ul. Wolską) wykonała miejską rzeźbę „Krewne”. Instalacja w bardzo krótki czasie zyskała wielkie grono fanów. Kolejnym wykonanym projektem był „Pomnik Krystiana Burdy” Piotra Wysockiego – instalacją składającą się z filmu K. Burdy oraz obrazu Wysockiego. Pracę można było oglądać podczas całego Festiwalu w jedne z hal dawnej Fabryki Norblina.

Dopełnieniem różnorodności wydarzeń realizowanych w ramach „2 Biennale Rzeźby w Warszawie” były warsztaty artystyczne prowadzone w dawnej kotłowni przy ul. Ciołka 26 a przez francuski kolektyw „Ciguë”. Podczas pięciu dni artyści wraz z grupą uczestników, wykonali monumentalną instalację przestrzenną z surowego drewna.

Niestety, wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Pod koniec października Festiwal dobiegł końca. Na pocieszenie warto dodać, że w przyszłym roku czeka nas kolejna odsłona Wola Art.
Wola Art jest unikalnym festiwalem o międzynarodowym zasięgu artystycznym łączącym lokalny kontekst ze sztuką współczesną.

Wola Art 2010 jest czwartą edycją wydarzenia artystycznego na Woli organizowanego przez Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy wraz z Fundacją Polskiej Sztuki Nowoczesnej.

Na Woli, dynamicznie rozwijającej się dzielnicy o bogatej historii i zróżnicowanej architekturze, corocznie prezentowane są prace artystów tworzących sztukę współczesną. Dzięki prezentowanym dziełom artystów z Polski i z zagranicy mieszkańcy Warszawy mogą odkrywać nowe oblicza miasta.

Tegoroczny festiwal będzie odnosił sie do I Biennale Rzeźby w Metalu, które odbyło się w 1968 roku na Woli w Warszawie. Wcześniej podobne działania miały miejsce w Elbłagu. Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, którego pierwsza edycja odbyła się w 1965 roku, było wielkim wydarzeniem artystycznym, pozytywnie ocenianym przez krytykę. Biennale w Warszawie miało do tego wydarzenia nawiązać. Do udziału zaproszono wielu artystów, m.in. Krystyna Jarnuszkiewicza i Macieja Szańkowskiego. Kuratorem Biennale Rzeźby w Metalu był Władysław Frycz.

Rzeźby powstałe podczas I Biennale Rzeźby w Metalu zostały umieszczone w pasie drogowym wzdłuż ulicy Kasprzaka w Warszawie, których ekspozycja miała pełnić rolę galerii samochodowej. Niestety nie wszystkie rzeźby przetrwały do dzisiaj.

W 2010 roku reaktywujemy Biennale Rzeżby, którego druga edycja odbywa się po 40 latach od zaplanowanej daty.

Tegoroczny festiwal będzie się składał z różnych wydarzeń artystycznych. Festiwal rozpocznie otwarcie wystawy zbiorowej, na której znajdą się prace wybitnych przedstawicieli awangardy rosyjskiej i polskiej - Kazimierza Malewicza, Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. Swoje instalacje w przestrzeni publicznej zaprezentują Kasia Fudakowski, Piotr Wysocki i Krystian Burda.

Francuska grupa Ciguë składająca się z sześciu młodych architektów, poprowadzi otwarte warsztaty formowania przestrzeni "mono–acts" w postindustrialnej przestrzeni na terenie Woli.

Podczas festiwalu odbędzie się dwudniowa konferencja "Rzeźba po 1968 roku". Nawiązując w tytule do daty wydarzenia I Biennale Rzezby w Metalu w Warszawie organizatorzy pragną wpisać się w dyskusję nad nieustannie zmieniającym się statusem rzeźby w przestrzeni publicznej a także przedstawić nowe perspektywy i środki wyrazu rzeźby współczesnej.

Kurier Festiwalowy