Ciguë / MONO-ACTS

26 – 30 października 2010 roku

w godz. 12.00 – 20.00

Dawna kotłownia, ul. Ciołka 26a

Ciguë to grupa sześciu młodych architektów: Camille Bénard, Hugo Haas, Adrian Hunfalvay, Guillem Renard, Erwan Leveque i Alphonse Sarthou. Od 2003 roku kiedy powstał kolektyw, podczas różnych projektów rozwijał się ich wspólny system działania, wspólna estetyka i logika. Zaczęło się od pojedynczych sztuk mebli na miarę, wykonanych ręcznie. Następnie całe serie, do tego projekty mieszkań, renowacje i instalacje plastyczne. Dziś Ciguë jest biurem architektonicznym i stolarnią, z siedzibą na przedmieściach Paryża.

Na warsztatach grupa Ciguë przedstawi swoje projekty, ideę i formę pracy nad projektem warsztatowym. Po dyskusji uczestnicy warsztatu wspólnie ustalą projekt dla Ciołka 26a, nad którym będą pracować przez następne dni. Praca zostanie zaprezentowana pod koniec festiwalu Wola Art. 2010.

Działanie
Lubimy konstruować, z głową - zawsze, rękami - czasem, nie ważne co - krzesło, dom, część mechaniczną, fragment miasta.

Kontekst
Pracujemy w danym kontekście, w danym momencie, dla kogoś, dla nas samych. Zawsze jest jakiś punkt odniesienia, ktoś kto generuje projekt - mieszkaniec, użytkownik, okolica, przeciwności.

Surowa materia
Pracujemy z materiałami surowymi, niewykończonymi. Fascynują nas, bo maja olbrzymi potencjał, mają swoją wagę, nie ma w nich sztuczności. Dębowa belka, deski, metalowa rura, asfalt. Lubimy masywność, pełnie, taką materię która „dobrze się starzeje”, akceptując pęknięcia, rysy, akceptując ślady mijającego czasu. Pracujemy z elementami industrialnymi – funkcjonalnymi, a nie odpowiadającymi jakiejkolwiek estetyce. Tworzymy projekty z elementów bardzo podstawowych, surowy design, wrażliwy, funkcjonalny, kontekstualny...

Harmonogram warsztatów Ciguë / MONO-ACTS

26 października 2010 27 - 29 października 2010 30 października 2010

Koordynacja i zapisy: +48 602-444-911, mono-acts@wp.pl

Kuratorka warsztatów Ciguë - Ewa Rudnicka

Ewa Rudnicka jest absolwentką Ecole Nationale Superiure d’Architecture Paris la Villette. Zaangażowana w interdyscyplinarne projekty rozwoju miasta we Francji i w Polsce. Zajmuje się projektowaniem i propagowaniem prospołecznych i artystycznych działań w przestrzeni miejskiej.

fot. Igor Omulecki

fot. Igor Omulecki